2002 Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü
2002 Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Behçet Hastalığı Uygulama ve Araştırma Merkezi

"Behçet Hastalığı Tedavisi Araştırmaları
(Birbirini Tamamlayan On Eser)" ile.

Gerekçe:

Seçici Kurul, Behçet hastalığının kliniğini, patogenezini ve tedavisini araştıran ve bu alanda yenilikler getiren son beş yıldaki on adet eseri nedeniyle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Behçet Hastalığı Uygulama ve Araştırma Merkezi'ni ödüle değer gördü.

Behçet Hastalığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Üyeleri Toplu Halde: Prof. Dr. Aksel Siva, Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan, Prof. Dr. Cem Mat, Prof. Dr. Yalçın Tüzün, Uzm. Dr. Melike Melikoğlu, Prof. Dr. Hasan Yazıcı, Prof. Dr. Sebahattin Yurdakul, Doç. Dr. İzzet Fresko, Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, Doç. Dr. Sabahattin Saip.

Tarihçe:

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Behçet Hastalığı Uygulama ve Araştırma Grubu 1977 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren multidisipliner bir oluşumdur. Behçet hastalığı beyinden genital organlara kadar birçok organ sisteminde sorun yarattığından Behçet hastalığını yenmede böyle multidisipliner bir çalışma yönteminin uygulanması kaçınılmazdır. Grubumuzun devamlı üyeleri romatologlar, deri hastalıkları, göz hastalıkları uzmanları ve nörologlardır. Gerektiğinde, doğal olarak, diğer yan dal uzmanlarından da, gerek hasta bakımı gerekse de araştırmalarda büyük katkı gelmektedir. Halen 5000 dolayında Behçet hastasının bakımından sorumlu olan ve modern ilaç araştırmaları bakımından ülkemizde, Behçet hastalığının epidemiyolojisi, oluşumu ve tedavisi yönünden ise uluslararası platformda öncülük eden araştırma grubumuzun polikliniği çeyrek yüzyılı aşkın bir süredir düzenli olarak her Pazartesi günü 50-60 dolayında Behçet hastası görmekte, hastalarımızın çok çeşitli sağlık sorunlarıyla ilgilenmekte bir yandan da bilimsel araştırmalarla tıp bilimine katkılarda bulunmaktadır. Merkezimiz bunlara ek olarak özellikle araştırmada yöntem konusunda, genç araştırmacılara yönelik, gerek üniversitemiz içi gerekse de ulusal düzeyde bir araştırma eğitimi çekirdeği oluşturmaktadır.

9 Aralık 2002 tarihinde yapılan ödül töreninden bir görüntü

Ana Sayfaya Dönüş